Кодекс судијске етике
КОДЕКС СУДИЈСКЕ ЕТИКЕ
УВОД
Овај кодекс разрађује темељне стандарде етичког понашања судија у Босни и Херцеговини. Сврха овог кодекса је да помаже судијама када су суочени са етичким и професионалним дилемама, а извршној и законодавној власти и јавности да боље разумију и подрже правосуђе и усклађен је са Смјерницама за спречавање сукоба интереса у правосуђу Високог судског и тужилачког савјета Босне и Херцеговине.
Независно правосуђе представља право сваког грађанина у Босни и Херцеговини. Судија има слободу да поштено и непристрасно одлучује на основу закона и доказа, без икаквог притиска или утицаја. Дужност судија је да подржавају и бране судијску независност, не као привилегију судијске функције, него као Уставом загарантовано право свакоме да о његовом спору расправљају и одлучују непристрасне судије.
ЕТИЧКИ ПРИНЦИПИ
1. НЕЗАВИСНОСТ
Независност правосуђа представља предуслов за владавину права. Судија обавља судијску функцију независно, на основу закона и властите процјене чињеница, подржавајући независност правосуђа са индивидуалног и институционалног аспекта.
Примјена:
1.1 Судија је у обављању своје функције независан у односу на законодавну и извршну власт, јавност, медије и друге институције друштва, као и у односу на конкретне странке у поступку.
1.2 Судија не смије имати неприкладних веза са законодавном и извршном власти, тако да јавност мора имати предоџбу о непостојању таквих веза или утицаја.
1.2.а Судија може учествовати у сталним и привременим тијелима које формирају извршна или законодавна власт само ако се ова тијела баве питањима права и правног система. За ово учешће судија не може примити накнаду, осим уколико посебним законом није другачије прописано.
1.2.б Приликом одлучивања о прихватању учешћа у тијелима које формирају извршна или законодавна власт, судија треба водити рачуна о томе да ово учешће на било који начин не изазива сумњу у његову непристрасност, политичку неутралност и независност, имајући у виду тематику којом се то тијело бави, те његов састав и начин рада.
1.2.ц Судија не може бити члан организација које су повезане са агенцијама за провођење закона, укључујући одборе и комисије за избор и именовање, одборе за разрјешење полицијских руководилаца, полицијске одборе, те одборе за притужбе грађана на рад полиције.
1.3 Судија је у обављању своје функције независан и од својих колега.
1.3.а Судија се у обављању своје дужности може консултовати о правним или фактичким питањима са другим носиоцима правосудних функција или упосленицима правосудних институција, водећи рачуна да приликом ових консултација не размијене информације о предметима који су у току.
1.4 Судија подстиче и подржава механизме и мјере заштите, које имају за циљ одржавање и јачање институционалне и оперативне независности правосуђа.
1.5 Судија промовише високе стандарде судијског понашања у циљу јачања повјерења јавности у правосуђе.
1.6 Судија ће одбити сваки покушај утицаја на његове одлуке.
2. НЕПРИСТРАСНОСТ
Судија обавља своју функцију и третира све стране у предмету без фаворизовања, пристрасности и предрасуда. Непристрасност се односи не само на одлуку, него и на поступак доношења те одлуке.
Примјена:
2.1 Судија се понаша у суду и ван суда на начин да одржава и унапређује повјерење јавности и странака у непристрасност тог судије и правосуђа у цјелини.
2.2 Судија се понаша, у својим приватним или службеним пословима, на такав начин да прилике у којима би било неопходно изузети га из судског поступка, сведе на најмању могућу мјеру.
2.2.а Код процјене разлога за изузеће у поступку, ради избјегавања било каквог перципираног, потенцијалног или стварног сукоба интереса, судија треба нарочито водити рачуна о свим дужностима и активностима које је обављао прије преузимања правосудне функције.
2.2.б Судија који намјерава да се престане бавити судијском функцијом или који зна да му у периоду који предстоји функција престаје по сили закона или одлуком Високог судског и тужилачког савјета Босне и Херцеговине, не смије користити судијску функцију и ресурсе који су му на располагању као судији ради промовисања своје будуће дјелатности, те ће у том смислу водити рачуна о постојању могућих разлога за своје изузеће у поступцима у којима учествује.
2.2.ц Уколико судија зна да члан његове породице или друго њему блиско лице има финансијски, политички или други интерес у предмету у чијем поступку учествује као судија, треба тражити своје изузеће у поступку, што подразумијева да судија треба да уложи разуман напор у сврху свог информисања о финансијским, политичким и другим интересима чланова своје породице.
2.2.1. Судија може учествовати у грађанским, добротворним и вјерским активностима, под слиједећим условима:
(а) да избјегава сваку активност или везу која би се могла неповољно одразити на његову непристрасност или би га могла омести у вршењу судијске функције;
(б) да не користи престиж свог положаја за прикупљање средстава, осим у судске или добротворне сврхе;
(ц) да избјегава свако учешће у активностима које би могле резултирати судским споровима;
(д) да не даје правне, нити савјете у вези финансијских улагања.
2.2.2. Судија се уздржава од чланства у групама и организацијама или учешћа у јавним дискусијама којима се, по мишљењу јавности, подрива повјерење у непристрасност судије и правосуђе уопште.
2.2.2.а Приликом доношења одлуке о приступању организацији из невладиног сектора, судија треба пажљиво размотрити циљеве те организације, њене активности, изворе финансирања, руководство и разноликост чланства, њихове интересе, везе са владиним тијелима, правосудним институцијама, политичким организацијама, те посебно водити рачуна да та организација не врши дискриминацију по било ком основу.
2.2.3. Судија неће:
(а) бити члан политичких странака;
(б) присуствовати политичким скуповима и манифестацијама;
(ц) давати прилоге политичким странкама или кампањама;
(д) јавно учествовати у контроверзним политичким дискусијама, осим по питањима која се директно тичу рада судова, независности правосуђа или фундаменталних аспеката спровођења правде;
(е) потписивати петиције, осим по питањима која се директно тичу рада судова, независности правосуђа или фундаменталних аспеката спровођења правде.
2.2.4. Судија се уздржава од понашања које би могло код јавности изазвати утисак да је судија политички активан.
2.2.5. Судија се уздржава од свих активности које би у јавности могле бити перципиране као подршка политичкој активности члана његове уже породице.
2.3 Судија, у својим личним односима с припадницима правне професије, избјегава ситуације које би оправдано могле изазвати сумњу у његову непристрасност.
2.3.а Судија треба водити рачуна да његови пријатељски односи са другим члановима правне струке, укључујући адвокате и нотаре, код странака у поступку и опће јавности не стварају перцепцију о постојању сукоба интереса, те треба обавијестити странке у поступку о постојању пријатељских веза са неком од странака.
2.4 Судија не даје било какав коментар у јавности или приватно, како у вези предмета у којем поступа или у којем би могао поступати, тако ни у предметима другог судије, а који би оправдано могао изазвати сумњу у његову непристрасност или би могао представљати непримјерен утицај.
2.4.а Судија може јавно износити своје ставове и мишљења у сврху унапређења права и правног система, те коментирати друштвене појаве, али водећи рачуна о принципима непристрасности и независности правосудне функције те, приликом доношења одлуке да ли да наступа у јавности, судија треба узети у обзир сљедеће факторе:
(а) да ли се питања о којима ће говорити тичу права, правног система и правосуђа;
(б) да ли ће јавним наступом допринијети едукацији или бољој информисаности јавности о овој области;
(ц) да ли су то питања која се тичу професионалне заједнице или само њега појединачно; и
(д) да ли је боље о тим питањима огласити се путем струковних удружења.
2.4.б За иступање у јавним и комерцијалним медијима судија не може примити накнаду.
2.4.ц Судија не смије у медијским наступима промовисати пословне субјекте и комерцијалне активности, нити угледом своје позиције утицати на промоцију других правних или физичких лица или политичких странака.
2.5 Судија ће затражити своје изузеће ако код јавности може створити утисак да није у стању одлучивати о предмету непристрасно, као и када то сам оцијени.
2.6. Судија треба водити рачуна да његова комуникација са странама у поступку и другим лицима не доводи у сумњу његову независност и непристрасност и мора одбацити сваки покушај страна у поступку и других лица да са њим комуницирају еx парте, водећи рачуна о овој забрани чак и када се чини да је комуникација еx парте ефикаснија и практичнија.
2.7 Судија треба предузети разумне напоре, укључујући и одговарајући надзор, како би осигурао да особље правосудне институције у којој обавља своју дужност не крши смјернице о комуникацији еx парте.
2.8 Судија врши именовања вјештака и стручњака непристрасно и на основу стручности, без непотизма и фаворизовања и одобрава правичну накнаду именованим лицима у складу са вриједношћу пружених услуга.
3. ЈЕДНАКОСТ
Судија познаје и поштује различитости у друштву, а које се нарочито односе на расу, боју коже, спол, вјерску припадност, национално поријекло, друштвени сталеж, инвалидност, старосну доб, брачни статус, сексуално опредјељење, социјални и економски статус и друге критерије, и односи се према свим особама с којима има професионалне контакте са једнаким поштовањем.
Примјена:
3.1 Судија у обављању своје функције неће ријечима нити понашањем показивати наклоност или предрасуде према било ком појединцу или групи.
3.2 Судија обавља своју функцију тако да осигура једнак третман учесника у поступку.
3.3 Судија неће дозволити странкама, судском особљу и другим лицима која су под његовим надзором, да без оправданог разлога различито третирају остале учеснике у поступку .
4. ИНТЕГРИТЕТ И ДОЛИЧНО ПОНАШАЊЕ
Судија се понаша морално, достојанствено и у складу са дигнитетом функције коју обавља.
Примјена:
4.1. Судија, као предмет сталног надзора јавности, слободно и вољно прихвата ограничења која му намеће функција коју обавља.
4.2 Судија се понаша на начин да афирмише повјерење јавности у интегритет правосуђа.
4.3 Судија, као и сваки други грађанин, има право на слободу изражавања, мисли, свијести, вјероисповијести, удруживања и окупљања, али да се у остваривању тих права, увијек понаша на такав начин да очува дигнитет судијског положаја, непристрасност и независност правосуђа.
4.4 Судија не смије испољавати било какву вјерску, политичку, националну или другу припадност за вријеме вршења службених дужности.
4.5. Судија неће дозволити да његови финансијски интереси, као и финансијски интереси чланова његове уже породице негативно утичу на дигнитет фунције коју обавља.
4.5.а При располагању имовином чији је искључиви власник или сувласник са брачним партнером, судија је дужан водити рачуна да избјегава сваки перципирани, потенцијални или стварни сукоб интереса и све ситуације које могу захтијевати његово изузеће, нпр. давање у закуп некретнина као уредских просторија владиним институцијама, нотарима, адвокатима и другим лицима чија је дјелатност везана за рад правосуђа.
4.6 Судија неће дозволити да његови породични, друштвени и други односи недолично утичу на вршењу судијске функције.
4.6.а Судија се треба уздржавати од посјећивања оних мјеста за која постоји сумња да су мјеста одвијања криминалне активности или да их посјећују лица која би могла бити укључена у криминалне активности.
4.7 Судија неће користити престиж судијске функције, нити дозвољавати другима да га користе у приватне интересе.
4.7.а Судија не смије користити свој положај за промоцију пословних субјеката, промоцију инвестирања у пословне подухвате, те прикупљање средстава за активности пословних субјеката.
4.7.б Судија не смије користити свој утицај међу колегама и у друштву да би осигурао запослење члана своје породице код било којег правног или физичког лица, а посебно у другој правосудној институцији, што подразумијева и давање препорука.
4.7.ц Судија не смије на било који начин учествовати у активностима члана породице на прикупљању средстава у његовим пословним, политичким, грађанским и другим активностима.
4.7.д Судија треба упозорити чланове своје породице да у својим пословним, финансијским и другим активностима не користе његово име и углед.
4.8 Повјерљиве информације, које добије приликом вршења функције, судија неће користити нити откривати у друге сврхе, и током и након обављања функције.
4.9 Водећи рачуна да судијска функција има приоритет над свим његовим осталим активностима, судија може учествовати у активностима које нису директно повезане са обављањем судијске функције, уколико такве активности не умањују дигнитет функције или се на други начин не мијешају у извршавање те функције у складу са овим Кодексом, као напримјер:
(а) писати, предавати, подучавати и учествовати у научним, културним и стручним активностима везаним за право, правни систем, те спровођење правде;
(б) учествовати на јавним расправама које се односе на право, правни систем и спровођење правде;
(ц) бити члан владиних комисија, одбора и савјетодавних тијела, ако такво чланство није у супротности са јавним утиском о непристрасности и политичкој неутралности судије.
4.9.а Приликом прихватања образовних и стручних ангажмана, судија треба узети у обзир информације о организатору и учесницима у едукацији како би избјегао могући сукоб интереса.
4.9.б Судија може кроз образовне и стручне активности радити на унапређењу знања и вјештина правника, а приликом провођења ове активности судија не смије одавати информације о појединачним странкама и поступајућим носиоцима правосудне функције у појединачним предметима.
4.10 Судија може формирати или бити члан удружења судија, или других организација које заступају интересе судија.
4.11 Судија и чланови његове уже породице неће тражити нити прихватати поклоне, опоруке, позајмице и друге услуге везане за поступање или пропуштање у обављању судијске функције, нити ће то свјесно дозволити судском особљу или другима који су под његовим надзором, и током и након обављања функције.
4.11.а Судија треба упознати чланове своје ближе породице са правилима која се односе на примање недозвољених поклона или друге користи.
4.12 У складу са законским прописима који регулишу дужност пријављивања поклона, судија може примити симболичан поклон, награду или корист, у складу са приликом у којој се они дају, под условом да се тај поклон, награда или корист не могу оправдано сматрати за покушај утицања на судију у обављању судијске функције, или на други начин стварати утисак у јавности о пристрасности судије.
4.13 Судија у обављању своје функције у судници носи судијску тогу и прикладно је одјевен у свим осталим приликама, те треба осигурати да судско особље које ради под његовим надзором поштује обавезу прикладног одијевања у судници и у свим осталим приликама.
5. СТРУЧНОСТ И ОДГОВОРНОСТ ПРЕМА ПОСЛУ
Судија одржава висок ниво професионалне способности и обавља своју функцију стручно, савјесно, марљиво и ефикасно.
Примјена:
5.1 Судијска функција има приоритет над свим осталим активностима судије.
5.2 Судија ће посветити своју професионалну дјелатност својим дужностима, које укључују не само обављање судијске функције, него и остале послове релевантне за пословање суда.
5.3 Судија стално одржава и унапређује своје знање, вјештину и личне квалитете, у циљу адекватног обављања судијске функције.
5.4 Судија прати релевантну праксу у међународном праву, што обухвата међународне конвенције и друге инструменте којима се установљавају норме за заштиту људских права.
5.5 Судија обавља своју функцију на ефикасан и законит начин, у разумном року.
5.6 Судија обавља своју функцију стрпљиво, достојанствено и коректно, како у односу према странкама у поступку тако и у односу према осталим лицима са којима долази у професионални контакт, и такво поступање захтјева од правних заступника, судског особља и осталих који су под његовим надзором.
5.7 Судија треба редовно похађати едукацију о правосудној етици и интегритету.