Основни суд у Бијељини: Транспарентнији и ефикаснији рад као резултат стратешког планирања институције
Основни суд у Бијељини препознао је значај увођења стратешког планирања као дијела укупног система унапређења квалитета и ефикасности рада суда. Захваљујући преданом раду, видљиви су позитивни резултати у раду суда, првенствено кроз унапређење ефикасности, транспарентности, квалитета рада и олакшавање приступа грађана правди.
Основни суд у Бијељини био је међу првим судовима који су, у сарадњи са Високим судским и тужилачким вијећем Босне и Херцеговине, приступили увођењу стратешког планирања као система који суду помаже да планира своје будуће пројекте и активности, утврђује приоритете, ефикасно распоређује ресурсе по дефинисаним приоритетима, прати напредак и реализацију планираних активности и на тај начин унапређује ефикасност и квалитет рада институције.
Данас је Основни суд у Бијељини суд ментор и помаже да процес стратешког планирања у потпуности заживи у свим судовима у БиХ.
Увођење стратешког планирања у судове, један је од кључних корака који је ВСТВ БиХ, уз подршку Европске уније у БиХ, подузео с циљем унапређења квалитете и ефикасности рада судова.
Процес је започет годинама уназад и реализован је низ корака како би био успостављен одржив систем који ће резултирати квалитетнијим радом судова, а по узору на бројне друге правосудне системе који су на сличан начин остварили значајне помаке.
Тестна фаза рада са судовима и на концу креирање Упутства за стратешко планирање и извјештавање у судовима представљају кораке који су довели до увођење Система стратешког планирања у све судове у БиХ. На овај начин, осигуран је систематичан приступ планирању активности који би у коначници требао резултирати унапређењем рада, повећањем ефикасности, продуктивности и задовољства грађана, а тиме и јачању владавине права.
Основни суд у Бијељини донио је трогодишњи Стратешки план рада суда 2022. године кроз који је дефинисао стратешке циљеве и правце дјеловања суда који се односе на три примарна сегмента: унапређење ефикасности суда, квалитета судских одлука те транспарентности рада суда.
“Мислимо да смо доказали резултате стратешког планирања и оправдали статус суда ментора. Стратешко планирање је нужно и неопходно у процесу реорганизације послова у правосуђу. Саветујемо и осталим правосудним институцијама да прате наш примјер и прихвате све изазове који долазе а позитивни резултати ће временом доћи и морати бити видљиви, јер сваки рад и упорност мора дати резултате па тако и рад на стратешком планирању. “
Увођење система стратешког планирања у овом суду дало је видљиве резултате у области јачања транспарентности што је и један од стратешких циљева овог суда. Ова област је унапријеђена првенствено кроз успостављање система стратешког комуницирања са медијима и јавношћу и преузимање проактивне улогу у комуникацији са медијима и јавношћу.
Како је истакла Дијана Савић Божић, транспарентност је од виталног значаја за ефикасно функционисање правосудног система, јер оснажује повјерење јавности у судове, а истовремено промовише позитиван имиџ. Тако је суд подузео низ активности с циљем унапређења комуникације са медијима и јавности, те је усвојена Комуникацијска стратегија суда, донесен Правилник о начину објављивања одлука на wеб страници Основног суда у Бијељини, успостављена је пресс служба те је започето кориштење друштвених мрежа као званичних канала комуникације.
Унапређење овог сегмента даље се директно рефлектовало на лакши приступ грађана правди, првенствено кроз доступност информација и правовремено информисање, на шта су посебно поносни у Основном суду у Бијељини.
Стратешко планирање помогло је суду да дефинише кључне области у којим је унапређење неопходно, али и дефинише кораке који ће допринијети побољшању. Тако је на основу дефинисаних и реализованих активности из стратешког плана рада и годишњег програма рада суда, повећана транспарентност рада суда у погледу смањења дужине трајања рјешавања предмета одређене врсте и повећања квалитета судских одлука.