Početna stranica Portala pravosuđa BiH


Visoko sudsko i tužilačko vijeće
Bosne i Hercegovine

IN MEMORIAM, AMIR JAGANJAC

mailprint fav manja slovaveća slova

07.11.2016.

Sa žaljenjem obavještavamo pravosudnu zajednicu da je Amir Jaganjac, uvaženi sudija i bivši predsjednik Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine i bivši član Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH), preminuo 7.11.2016. godine u Sarajevu. 

Povodom nenadoknadivog gubitka porodici i svim kolegama i prijateljima uvaženog sudije Jaganjca, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine Milan Tegeltija, članovi Predsjedništva, VSTV-a BiH, zajedno sa direktorom Sekretarijata VSTV-a BiH i uposlenicima, izražavaju duboko saučešće. 

Amir Jaganjac rođen je 15. aprila 1958. godine u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 1980. godine, a pravosudni ispit položio 1984. godine u Sarajevu.

Sudijsku karijeru započeo je kao sudija Opštinskog suda II Sarajevo u oktobru 1985. godine.

U augustu 1992. izabran je za sudiju Višeg suda u Sarajevu, a u periodu od novembra 1993. do jula 1996. godine obavljao je dužnosti sudije Okružnog vojnog suda Sarajevo.

Od jula 1996. do aprila 2003. godine radio je kao sudija Kantonalnog suda u Sarajevo, a u martu 1999. godine imenovan je za predsjednika Kantonalnog suda u Sarajevu.

Od 1. aprila 2003. godine obavljao je poslove sudije i predsjednika Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine.

Za člana VSTV-a BiH izabran je u junu 2012. godine od sudija Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine i tu funkciju je obavljao do  januara 2013. godine.

Ostale dužnosti i članstva tokom karijere:

  • Predsjednik Komisije za polaganje pravosudnog ispita u FBiH;
  • Predsjednik Komisije za imenovanje vještaka u FBiH;
  • Član osnivačke skupštine Udruženja za krivično pravo i kriminologiju FBiH;
  • Predsjednik Udruženja sudija Kantona Sarajevo u periodu 2000-2003. godine;
  • Član Predsjedništva Udruženja sudija Kantona Sarajevo u periodu 2001-2003.godine;
  • Član Predsjedništva Udruženja sudija FBiH u periodu 2002 -2004. godine;
  • Edukator Centra za edukaciju sudija i tužilaca.


Vijest je izvorno napisana na jeziku: Bosanskom

Povratak na vrh

Prateće fotografije

Amir Jaganjac

predsjednik Vrhovnog suda FBiH član VSTV BiH mandat: 06.2012-01.2013.